Güzel Sözler Mesajlar
 
  Sık Kullanılanlara Ekle         Hakkımızda         RSS Bülteni         Çok Okunanlar         Çok Arananlar
SİTEDE ARA :   
 
 
 
hamamın zararları          (7636 Kez Okunmuş)

Hamam, sağlık açısından aşağıdaki durumlara iyi geldiği bilinmektedir.
* Stresi hafifletir, gevşetir ve dinlendirir
* Kas gerginliklerini ve ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri acar
* İmmun sistemi destekler
* Lenf sistemi temizliğini artırır.
* Kan dolaşımını arttırır.
* Bedenin metabolik aktivitesini.
* Sığuk, astım ya da alerjik durumlardan dolayı oluşan sinus tılanıklınlarını azaltır.
* Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.
* Buhar sıcağı son zamanlarda kanser ve enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılan terapilerden birisi buhar sıcağı ve buhar banyolarıdır.
* Buhar banyoları bedeni yağ-depo toksinlerden arındırmak için çok etkili.
* Terleme sırasında buhar etkili bir biçimde toksinleri derinin yüzeyinden temizler.
* Buhar uygulaması vaskuler akımı iyileştirir, hücresel seviyede oksijenlenmeyi arttırır.

Hamama girmeden önce!
* Hamama girmeden önce bütün takılar (altın,mücevher) ve gözlüklerin çıkarılması gerekir. Metal, sıcakta ısınır ve ısınan metal kapiler damarları etkiler ayrıca deri de kızarıklık ve iritasyona neden olabilir. Kontakt lensler göz iritasyonuna neden olabileceği için hamama girmeden önce çıkarılmalıdır.

* Tok mideyle hamama girmek sağlık açısından sakıncalı olduğu için, hamamdan önce yeme ve içmeyi kesmek gerekir. Hamamdan önce yenen yemek dolaşım sistemi üzerinde bir gerginlik oluşturur. Egzersizden önce olduğu gibi, iyi bir öğün yenmişse eğer hamama girmeden önce bir yada iki saat geçmesi için bekleyin. Bunun yanında, boş bir mideyle de hamam ve banyo yapmak doğru değil. Hamam, bir egzersiz gibi enerjinizi kullanır, sıvı ve mineral kaybına neden olur ve bazı insanlar bitkin duruma düştükleri zaman mide bulantısı yada baygınlık geçirebilirler. Bundan dolayı vücudunuzun belirtilerini göz önüne alarak düşük sıcaklıkta ve kısa süreli hamam yapmaya özen gösterin. Ayrıca, eğer fiziksel olarak kendinizi bitkin hissediyorsanız hamama girmekten kaçının.

* Hamam ve sıcak alkol için uygun değil. Alkollü hamama girmek tehlikelidir.

Dikkat: Güneş yanığından dolayı acı çekiyorsanız hamama girmek iyi bir fikir değildir. Eğer ciddi bir hastalığınız yada akut kalp, dolaşım yada solunum probleminiz varsa hamamdan önce doktora danışmalısınız.

 

Hamamda terapi uygulamaları
Hamam ve buhar banyoları gibi, nemli sıcak yöntemler, görünen bir terapik etkiye sahip ve kültürden kültüre yüzyıllarca kulanılarak test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Belki de en ilginç olan örnek, modern teknolojinin eski terapiyle karşılaşmasıdır, yani modern tedavilerde de birçok hastalığın tedavisinde sıcak uygulamalar ve buhar kullanılmaktadır. Ancak, bir hamamın sadece buhar banyosu özelliklerine sahip olması değil, daha ötesi, içerisinde birçok geleneksel ve yeni uygulamaları barındırma özelliğine sahip olması onu ölümsüz kılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar hamamlarda yıkanma, arınma, güzellik ve dinç kalma gibi genel sağlığı koruma amacının yanında bazı rahatsızlıklardan kurtulmak için de hamam uygulamalarından yararlanılmaktadır. Hamam uygulamaları içerisinde, hamamı en çok önemli kılan ve geleneksel olan “tüylerin temizliğ” “kese” ve “köpük masajı”dır. Bunun yanında, kil, yosun gibi çamur uygulamaları olduğu gibi, bitkisel kaynaklı uygulamalar (ezme, toz, bal vb.) da bulunmaktadır.

Kısacası, hamamlar sadece keselenme ve yıkanma amacının daha ötesinde, bedensel ve ruhsal arınma ile bütünsel terapi, masaj aracılığıyla tedavi ve bedensel güzellik için vücut balımlarının yapıldığı sağlık, sosyal ve kültürel merkezlerdir.

 

Hamamda temizlenme ve arınma
Kese: Türk Hamam geleneğinde ilk aşamayı oluşturan “Kese” iyi bir terlemeden sonra temizlenmek ve arınmak için kullanılır. Kese, derinin gözeneklerindeki bakteri, zararlı ve atık maddeleri çıkarır ve tıkanmış gözenekleri açar, pürüzleri giderir. Beden örtüsünü derinlemesine temizler. Cildin ölü tabakasını temizler ve toksik hücrelerden arındırır ve üst tabakanın yeniden yapılanmasını sağlar. Kese sadece bedenimizi temizlemek ve güzelleştirmekle kalmaz, vücudu bir bütün olarak daha sağlıklı kılar. Özellikle Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle vücut hastalıklara karşı daha sağlıklı ve daha dinç olacaktır.

· Köpük Banyosu: İyi ve sağlıklı bir keseden sonra, kesenin faydalı etkilerini tamamlamak ve vücudun daha iyi temizlenmesini sağlamak için yapılır. Geleneksel Türk Hamam usulü ile tüm vücut kaplanacak şekilde köpük yapılır. Rutin yıkanma gibi her gün alınabilir.

· Lif Masajı: Köpük banyosunun devamında yapılır. Doğal lif masajı ile sadece deri temizliği değil, özellikle deri, deri altı yağ dokusu ve sellulit dokunun hareketliliği sağlanır ve artan kan dolaşımıyla birlikte toksinlerin vücuttan atılımı hızlanır. Haftada 3-4 kez alınabilir.

Not: Temizlenme ve arınma uygulamalarının birlikte alınması daha sağlıklı olur. Özellikle yaz aylarında aşırı terleme ve kirlenmeden dolayı haftada 1-2 kez alınabilir.

 

Hamamda vücut bakımı Sultan Bakımı
Osmanlı döneminin Saraylarında ve Hamamlarında Sultanlara bakıcıları tarafından baştan aşağı (saç, vücut, ayak-tırnak) bakım yapılırdı. O dönemlerde zeytin yağlı sabunlar, gül suyu, gül esansı başta olmak üzere çeşitli esanslar, kına vb. ürünlerle yapılan güzellik bakımı uygulamaları günümüzde tekrar gün yüzüne çıkmaya başladı. Türk Hamam geleneği uygulamalarından biri olan vücut bakımı uygulamasının sağlıklı etkinliği açısından, özellikle "Temizlenme ve arınma" aşamasından sonra yapılması tavsiye edilir. Vücut bakımı için çamur (Kil, yosun vb.), bitkisel preparatlar, bitkisel sular, birkisel yağlar, bal, süt, yoğurt kullanılabilir. Taze meyve suları, gül suyu, aromatik ve bitkisel yağlar ile hazırlanmış kil/yosun tüm vücuda sürülebilir. Derinlemesine etki için aynı zamanda masaj yapılır. Bazı ürünler, bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olduğu gibi, cildin daha temiz, canlı, parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar, selülitin ve kırışıklıkların giderilmesinde de yardımcı olur. Uygulamanın etkinliği, seçilen malzemenin ve uygulamanın kalitesine bağlıdır.

 

Hamam masajları
Hamamın termal etkisinden dolayı vücuttaki tüm dokular derinlemesine yumuşar ve gevşer. Masaj için ideal duruma gelen bedene ihtiyaç ve amaç doğrultusunda istenen masaj yapılır. Hamam Masajı geleneği içerisinde masajları amaçları ve etkinlikleri açısından gruplandırmak daha doğru olacaktır.

· Köpük Masajı: Doğal ve kokulu köpük/sabun ile yapılır. Keseden sonra yapılması tavsiye edilir. Haftada 3-4 kez alınabilir.

· Sultan/Paşa Masajı: Defne ve zeytinyağı sabunu ile olduğu gibi gül suyu karışımlı köpük ile en az iki kişi tarafından masaj yapılır. Kısa sürede raharlama, gevşeme ve dinçlik sağlar. Keseden sonra yapılması tavsiye edilir.

· Selülit ve Drenaj Masajı: Kese ve lif masajıyla birlikte selülit dokular hedef alınarak derinlemesine selülit masajı yapılır ve devamında sıcak ve soğuk su (kontrast uygulama) uygulamaları aracılığı ile drenaj teknikleri uygulanır. Hamam ısısının etkisiyle selülit doku daha fazla gevşer, toksinlerin ve lenf sıvısının vücuttaki hareketliliği artar böylece hamamda yapılan selülit ve drenaj masajı daha iyi sonuç verir. Kalça, basen ve bacak içi gevşekliğinin toparlanmasında yardımcı olduğu gibi, ödemli şişkin baçaklarda iyileşmelere yardımcı olur. Bu uygulamanın iyi sonuç verebilmesi için, bilinçli ve düzenli uygulamaların olması gereklidir.

· Terapi Masajı: Hamamda yapılan terapi masajı bir çeşit Termal Derin Doku Masajıdır. Derin dokularda meydana gelen yapışıklıklar, sertlikler ve eklem kısıtlılığı ve hareketsizliği hedef alınarak köpük ve sabun ile derinlemesine etkili olabilen teknikler ile masaj yapılır.

 

Alıntı

 
Bu Konu İçin Hiç Yorum Yapılmamış. İlk Yorumlayan Siz Olabilirsiniz.
 

Benzer Konular :
 
  Kağıt Uçak Yapımı   Memoserv Komutları
  Kireç Tutmuş Çaydanlık Nasıl Temizlenir   Nar Lekesi Nasıl Çıkarılır
  Kare Bulmaca   küfürlü sözler
  Çanakkale cephesi   Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?
  Zeka Soruları Bilmeceleri   2012 Türkiyenin nüfusu
  İrite Olmak Nedir   Dosya Uzantıları Nasıl Görünür
  Ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu ülkeler   Yeşil Çayın Sağlık Mucizesi
  buzdolabı kokusu nasıl giderilir   karabasan nedir
  ülkücü yemini   küf kokusu nasıl önlenir
  Çanakkale Cephesi Deniz Harekatı'nın Sonuçları   Nişan Töreni Konuşma Metni
 
 
Copyright 2012 © Türkiye'nin En Büyük ve En Gelişmiş Güzel Sözler ve Mesajlar Sitesi GuzelMesaj.Net ™   Tüm Hakları Saklıdır.    Webmaster AlpereN
 
Show Tv Canlı İzle    Tv8 Canlı İzle    Trt1 Canlı İzle    Bloomberg Ht Canlı İzle    Tay Tv Canlı İzle