Cengiz Han Sözleri ; 19.Eyl.2022 Saatinde Ünlülerden Sözler Kategorisine Admin Tarafından Yazıldı. 6181 Kez Okundu 2 Kişi Yorum Yaptı.

Cengiz Han Sözleri

Yorum Yapın

Cengiz Han Sözleri

Merhaba Değerli arkadaşlar sizler için gelmiş geçmiş en büyük komutanlardan olan Cengiz Han'ın Sözleri paylaşmak istedik.

Cengiz Han Sözleri günümüzde halen sosyal medyalarda kullanmakta olup dilden dile gezerken bizlerinde böyle bir konuyu üstün körü geçmesi olmazdı.

işte sizler için hazırlanmış Cengiz Han Sözleri

cengiz han sözleri

Cengiz Han Kimdir ?

Moğol komutan, hükümdar Cengiz Han. Cengiz Han kimdir? İşte Cengiz Han'ın biyografisi

Cengiz Han 1167 senesinde Temuçin ismiyle dünyaya geldi. Temuçin adı demirci manasına gelmektedir. Cengiz lakabını ise daha sonradan almıştır. Babası Yesügüy Bahadır, Moğolistan'da ün kazanmış Kıyat Tatar boyunun lideridir.

13 yaşındayken kardeşini, yemek konusunda yaşadıkları bir tartışma yüzünden öldüren yoksul çoban Temuçin, Moğolistan İmparatorluğu'nu kurarak dönemin büyük devletleri olan Çin ve Harzemşahlar'a diz çöktürmüştür. Cengiz Han, zorlu bir hayat yaşamıştır. Küçük yaşta babası zehirlenerek öldürülmüş ve kabilesi tarafından dışlanmıştır. Sonraları da eski kabilesine esir düşmüştür. Buradan sonradan ordusunun generallerinden olacak olan Çilayu'nun yardımıyla kurtulmuştur.

Temuçin Moğol kabilelerini tek bayrak altında topladı. 1211 senesinde Pekin'e sefer düzenleyerek burayı ele geçirdi. Çin hükümdarı barış için prenseslerinden birini Temuçin ile evlendirse de barış uzun sürmedi. 1215 senesinde Cengiz Han, Çin'i himayesine altına aldı ve sonrasında Harzemşahlar ile savaşarak düşmanlarını bozguna uğrattı.

Rivayetlere göre Cengiz Han elinde bir kan pıhtısıyla doğmuştur. Bu hal kabilenin ileri gelenleri tarafından savaşçı ve muzaffer bir kişi olacağına dair yorumlanmıştır.

Temuçin'in 3 eɾkek kaɾdeşi Hazaɾ Кasaɾ, Кaçiun ve Temüge'nin yanı sıɾa biɾ de kız kaɾdeşi Temulin vaɾdı. Bekteɾ ve Belgütey adlı da iki üvey kaɾdeşi vaɾdı.

Cengiz Han'ın ilk kaɾısı Böɾte'den 4 çocuğu oldu. Bunlar: Cuci (d. 1185 - 1227), Çağatay( ' - 1242), Ögeday (' - 1241), Tuluy (d. 1190 - ö. 1232)

 

Cengiz Han'ın başka kadınlardan da çocukları oldu fakat onlar yerini almaktan muaf tutuldular, kızlaɾının kaç kişi olduğuna dair biɾ bilgi yoktuɾ. Cengiz Han'ın en büyük oğlu Cuci'nin babasının kim olduğuna dair hep soɾulaɾ olmuştur. Cengiz Han sonɾasında da bu taɾtışmalaɾ devam etmiştiɾ.

Temuçin'in eşi Börte, Meɾkitleɾ taɾafından kaçıɾılmış ve biɾ adamın kaɾısı yaρılmıştıɾ. Kuɾtaɾıldıktan dokuz ay sonɾa da doğum yaρmıştır. Cengiz, çocuğun kimden olduğunu bilmediği için oğluna Moğolca "konuk" manasına gelen Cuci adını vermiştir. Yine de Cuci'ye heɾ zaman öz oğlu gibi muamele etmiştir.

Moğolistan'ın gizli taɾihine göɾe; Çağatay, Haɾezmşahlaɾ'a sefeɾ öncesinde Cuci'nin Cengiz Han'ın yeɾine geçmesini kabul edemeyeceğini söylemiş, bunun kaɾşılığında ikisi de hükümdar olamamıştır.

cengiz han kimdir

Cengiz Han'ın ölümünden sonra Ögeday kağan olmuştur. Zaten Cuci 1226 senesinde babasından önce hayatını kaybetmiştir.

Cengiz Han'ın ordusu Bağdat kütüphanelerini yakıp, yıkmıştır. Bu olay insanlık tarihini etkileyen önemli hadiselerdendir. Öte yandan bilinenin aksine Cengiz Han İmparatorluğu'nun en geniş kara sınırları Cengiz döneminde olmamıştır. En geniş sınırlar çocukları tarafından oluşturulmuş ve 1279 senesinde en büyük sınırlarına ulaşmıştır.

227 senesinin ağustos ayında çıktığı son seferinde hayatını kaybeden Cengiz Han arkasında büyük bir imparatorluk bırakmıştır. Ölümünden önce geleneklere göre varisini seçmiş ve oğulları arasında paylaşım yapmıştır.

18 Ağustos 1227'de 60 yaşındayken hayatını kaybeden Cengiz Han'ın neden öldüğü günümüzde hala bilinmemektedir. Rivayetlere göre bacağına saplanan bir ok, attan düşmesi ya da o dönemlerde yayılan bir hastalık Cengiz'in ölümüne sebep olmuştur.

Vasiyeti üzerine atlarla mezarının üstünden defalarca geçildi. Bunun yanında mezarının yerini bilen herkes öldürüldü. (Cenazesine katılan 2 bin misafir dahil) Rivayete göre mezarı Burhan Haldun Dağı'nın eteklerindedir.

Cengiz Han 1227 tarihinde öldüğünde, Moğol Devleti'nin sınırları Hazar Denizi'nden Japonya'ya kadar uzanıyordu. Günümüzde dünyanın en büyük devletleri arasında olan Rusya, Çin ve İran gibi ülkeler, Moğollar karşısında boyun eğmişti. Tüm bunlara rağmen, Moğollar zamanla dağıldı ve Moğolistan sınırlarına kadar geriledi.

Cengiz Han'dan Sözler

Bitene kadar hiçbir şey iyi değildir.

Unutmayın, arkadaşınız yok gölgeniz var.

Eylemdeki en büyük başarı sona erdirmektir.

Korkuyorsan, yapmayın, yapıyorsan korkmayın!

Bir lider, halkı mutlu olana kadar mutlu olamaz.

Türkler savaşmaya başlarsa şeytanı cehennemde esir alır.

Başarmam yeterli değil, diğerlerinin hepsi başarısız olmalı.

Nasıl gökte tek bir Tanrı varsa, yerde de tek bir Han olmalıdır.

Duvarların gücü, kendilerini koruyanların cesaretine bağlıdır.

Benim kazanmam yeterli değil! Diğerlerinin hepsi kaybetmelidir.

Vücudum ölürse, bedenim ölse de, ülkemin ölmesine izin verme.

cengiz han sözleri 1

Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz.

At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir.

Tek başına bir ok kolayca kırılabilir, ancak birçok ok tahrip edilemez.

Öfkeye mahkum edilen bir eylem başarısızlığa mahkûm olan bir eylemdir.

Bir duvarın gücü, onu savunan adamların cesaretinden ne büyük ne de azdır.

Türkler hiçbir savaş kaybetmezlerdi, kendi ırklarından kadınlarla evlenselerdi.

Savaşı seçtin, ne olacaksa olacak ve ne olacağını bilmiyoruz. Sadece Tanrı biliyor.

Tanrı eline farklı parmaklar vermiş olduğu gibi, o da insana farklı yollar vermiştir.

Seyahatin keyiflerinden biri yeni kasabaları ziyaret etmek ve yeni insanlarla tanışmaktır.

Bir arkadaşınız beğenmediğiniz bir şeyi yaptığında bile arkadaşınız olmaya devam eder.

Düşmanlarınızı fethedip uzun ve mutlu yaşama girebilmeniz için tek bir zihin ve bir inanç olun.

Resimli Cengiz Han Sözleri

Cengiz Han için resimli sözler

Yürümüş olduğum yolda ayak izimi takip etmiş olsan kaybettiğini görmen seni avuçlarımda bilmendir.

Teslim olacak olan herkes korunacak; Teslim etmeyen, ancak mücadele ve ayrılma ile karşı çıkan kimse yok olacaktır.

Ben, Tanrı’nın yeryüzündeki gazabıyım. Bu kadar büyük günahlar işlemiş olmasaydınız, Tanrı, benim gibi bir cezayı başınıza musallat etmezdi.

Bir çivi bir nalı, bir nal bir tırnağı, bir tırnak bir ayağı, bir ayak bir atı, bir at bir kumandanı, bir kumandan bir vatanı mahvedebilir

Orduyla ilgili çalışmalarda hep ön saflardayımdır. Savaşta da asla arkada kalmam. Yedi yılda büyük bir iş başardım ve bütün Dünya’yı bir imparatorluk altında birleştirdim.

İnsanların en büyük sevinci zafer kazanır: Birinin düşmanlarını yenmek; Onları takip etmek; Onları mallarından mahrum etmek; Sevgili ağlamak; Atlarına binmek; Ve eşlerini ve kızlarını kucaklamak için.

Benzer Konular

Benzer yazı bulunamadı

Yazıya Ait Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın..

Samuray
Eskiye dair olan söz eyi olmuş emeği geçenlerin ellerine sağlık. Sosyal medya yeni ürettiği bir şey yokki ha bire geçmiişe bakıp yapıyolar. Şuan 70,80 ve 90 lı yıllar moda tarih öncesi sözler giyim ve yaşam şeklini ise arayan bi hayli insan var. Albızlar çökmüş gibi düşünüyorlar.
GüLhan
Merhaba Dünyaya nam salmış Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk Kağanı olan Moğol komutan ve hükümdarını sayfasınızda paylaşmanız çok güzel..