Dr. Bernard LOWN kimdir ; 22.Mar.2022 Saatinde Biyografiler Kategorisine Merve Tarafından Yazıldı. 26 Kez Okundu 0 Kişi Yorum Yaptı.

Dr. Bernard LOWN kimdir

Yorum Yapın

Dr. Bernard LOWN tanıyalım...

Bu bir asra yakın ama içi yine dopdolu bir başka hayat hikayesi. Aslında bu hikayenin kahramanı 16 Şubat 2021’de yaşamını yitirdi; Bu öyle bir insanın yaşam öyküsü ki; eğer icat ettiği ve binlerce doktorun kullanmak zorunda kaldığı cihaz olmasaydı milyonlarca kaybetmek durumunda kalınırdı. Bu cihaz, geçen yıl Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gencecik Danimarkalı futbolcunun da hayatını kurtaran kardiyoverter/defibrilatör cihazı ya da halk arasında daha yaygın kullanılan ismiyle “şok cihazı”. Bu cihazı 1961 yılında icat etti Dr. Bernard Lown.

170220211454512424417

Dr. Bernard LOWN Hayatı

Dr. Lown, 7 Haziran 1921'de Nison ve Bela (Grossbard) Lac'ın oğlu olarak Boruch Lac olarak Litvanya , Utena'da doğdu. Ailesi Yahudi, ve dedelerinden biri hahamdı.  Avrupa'da yükselen Nazizm nedeniyle henüz  14 yaşındayken Main'e göç etmek zorunda kaldılar. Orada Lewiston lisenine gitti, 1938'de mezun oldu. 

Askerlik vazifesi sırasında, siyah ve beyazların kan bağışlarında alınan kanları ayrı ayrı sınıflamayı reddetmesi sonucunda bir sene boyunca asker barakalarının tuvaletlerini temizlemek zorunda kaldı. Daha sonrasında bunu anılarında şöyle dile getirecekti: "Bu olay benim hayatımın bir senesinin mahvolmasına ve kariyerimde 10 senelik bir gecikmeye yol açtı ama beni de daha iyi bir hekim haline getirdi."

Lown, Maine Üniversitesi'nde zooloji okumaya devam etti ve 1942'de bu kurumdan lisans derecesi aldı. Ardından 1945'te Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden MD kazandı. 

1950'li yıllarda kalp krizlerinden sonra önerilen 6 haftalık yatak istirahatinin yerine hastanın mümkün olduğunca erken ayaklanması gerektiğini savunan modern pratiğin temellerini attı. Hasta sinüs sendromu ve soyadı ile anılan Lown-Ganong-Levine sendromunu tanımladı. Yaşamsal risk taşıyan ritim bozukluklarında hala kullanımda olan lidokain isimli ilacın kullanımını rutin pratik içerisine soktu. 

Lown ayrıca, önde gelen üyesi olduğu Savaşta Yanmış ve Savaşta Yaralı Çocukları Kurtarma Sorumluluğu Komitesi olan COR'un örgütlenmesinde yer aldı. Bu örgüt, "savaşı eve getirmek" için yaralı ve yanmış Vietnamlı çocukları Amerika Birleşik Devletleri'ne tedavi için getirmeyi amaçlıyordu. COR'un başında Herbert Needelman bulunuyordu. Birkaç Amerikan hastanesinin yaralı Vietnamlı çocukları ücretsiz tedavi etmesini ayarladı. Boston'daki Massachusetts Genel Hastanesi'nin Shriner Yanık Merkezi'nden John Constable III, katılan ilk doktorlar arasındaydı. O ve diğer doktorlar, tedavi edilebilecek yaralanmaları olan çocukları seçmek için defalarca Vietnam'a gittiler.

Bu görev, çok hasta çocukları taşıyan ambulans uçakları olmadan gerçekleştirilemezdi. Lown, dönemin Dışişleri Bakan Yardımcısı William F. Bundy ile görüşmek üzere Washington'a giden bir heyeti yönetti. COR'un amacını desteklemeye ikna edildi. 1967'de Pentagon, Vietnamlı çocukları ABD'ye taşımaya başladı

Dr. Lown 1980 yılında Rus meslektaşı Yevgeny Chazov ile kurdukları "Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Uluslararası Doktorlar" (IPPNW) kuruluşu aracılığıyla SSCB ve ABD arasında nükleer felakete yol açabilecek bir çılgınlığın önlenmesini sağlayacak antlaşmaların yapılmasına ön ayak olarak 1985 yılında Nobel Barış Ödülünü kazandı.

1991 yılında SatelLife USA'yi kurarak geri kalmış bölgelerde görev yapan hekimlere uydu üzerinden eğitim verilmesi imkanını yarattı.

Medikal teknolojinin kutsandığı bir çağda; gereksiz tibbi girişimlere ve ilaçlara karşı tavır alarak hasta ve hekimin birebir ilişkisini önceleyen bir bakış açısını ön plana çıkardı, hatta bu konuda "Yitirilmiş Şifa Sanatı: Tipta Merhamet Pratiği" isimli bir kitap da yazdı.

LouiseLown

Ve bu olağanüstü adam 73 yıl boyunca hayatını paylaştığı ve çok sevdiği eşi Louise'i 2019 yılında kaybetti. 70 yılı aşkın ve herkesin imrenerek baktığı bir hayat arkadaşlığıymış bu.

99 yaşında 16 Şubat 2021'de Massachusetts, Chestnut Hill'deki evinde öldü . Ölümünden önce konjestif kalp yetmezliği ve zatürreden muzdaripti. 

Benzer Konular

Benzer yazı bulunamadı

Yazıya Ait Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın..

Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.