Edip Akbayram Kimdir ; 17.Mar.2022 Saatinde Biyografiler Kategorisine Nur Tarafından Yazıldı. 13 Kez Okundu 1 Kişi Yorum Yaptı.

Edip Akbayram Kimdir

Yorum Yapın

aaa

Edip Akbayram Hayatı ve Albümleri

Edip Akbayram, 29 Aralık 1950’de Gaziantep’te doğdu. Edip Akbayram’ın müziğe tutkusu da çocukluk yıllarında başladı.Liseden mezun olduktan sonra arkadaşları Hasan Bora ve Mesut Mertcan ile birlikte kendi orkestrasını kurdu.İlk plağını da Kendim ettim kendim buldum ismiyle lise yıllarında yaptı.

Liseyi bitirdiği zaman hep öğrenmeyi istediği meslek olan doktorluğun eğitimini almak için üniversite sınavlarına girdi ve diş hekimliğini kazandı. Ne var ki müzik ağır bastı ve bu meslekten vazgeçerek kendini müziğe verdi.1968 yılında İstanbul’a gelip profesyonel müzik çalışmalarına başlayan sanatçı, 1972 yılında Aşık Veysel‘in bir şiirinden esinlenerek gerçekleştirdiği ilk bestesi olan “Kükredi Çimenler” adlı 45’liğiyle Günaydın Gazetesi’nin yeniden düzenlediği “Altın Mikrofon Ödülü”nü kazandı. “Aldırma Gönül” ve “Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz” adlı parçalarıyla satış rekorları kıran ve altın plak kazanan sanatçının çeşitli kuruluşlar tarafından verilen 250 kadar ödülü mevcut.

Edip Akbayram, şarkılarında Fikret Kızılok ve Cem Karaca‘nın Anadolu ezgilerini pop çizgisinde söylemelerini örnek olarak aldı ; renk ve çizgide tamamen bir Edip Akbayram üslubu olarak geliştirdi. Sonuçta ortaya; yapmak istediği toplumcu müzik çıktı.

ALBÜMLERİ

Yıllar

Yeni Gelen Türkü

Yapraklara Dallara

Unutamadıklarım 

MAYIS 

Senden Haber Yok

Hava Nasıl Oralarda 

Güzel Günler Göreceğiz

Dün Ve Bugün

Bir Şarkın Olsun Dudaklarda

Türküler Yanmaz

Şahdamar

Hasretinle Yandı Gönlüm

Aldrma Gönül

 

Benzer Konular

Yazıya Ait Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın..

Zeytin
Türk müziğine sesi ve yorumuyla damga vurmuş biri...