Elif Şafak Kimdir ; 17.Mar.2022 Saatinde Biyografiler Kategorisine Nur Tarafından Yazıldı. 14 Kez Okundu 0 Kişi Yorum Yaptı.

Elif Şafak Kimdir

Yorum Yapın

şş

Elif  ŞafakHayatı ve Eserleri

 Aşk adlı romanı ile Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eserinin yazarı unvanına sahip olan Elif Şafak  15 Ekim 1971 tarihinde babasının eğitimi için bulundukları Fransa'da doğdu.

Ortaokulu annesinin görev yaptığı Madrid’de, liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayan Şafak, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını da aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde yaptı. Master tezi “Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Döngüsel Evren ve Kadınsılık Anlayışı” bittikten sonra ODTÜ Siyaset Bilimi Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Doktora tezi “Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları” başlığını taşıyordu. İslamiyet, kadın ve mistisizm hakkındaki yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

İlk romanı Pinhan’ı yayınlayan Şafak, bu eserle Kombassan Vakfı tarafından verilen Mevlana Büyük Ödülü’nü kazandı.Daha sonra Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazanan “Mahrem” romanı ile geniş bir kesim tarafından tanınmış oldu.Hayatını Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ile Berlin’de birleştirdi.

2006 senesinde yayımlanan bir romanında Türklüğe hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açıldı, beraat etti.Son olarak  “AŞK” isimli roman, Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eser unvanına sahip oldu.Elif Şafak, Türkiye'de çeşitli günlük ve aylık yayınlarda yazmaya devam etmektedir.

ESERLERİ 

Kem Gözlere Anadolu
Pinhan
Şehrin Aynaları
Mahrem
Bit Palas
Araf
Beşpeşe
Med Cezir 
Baba ve Piç
Siyah Süt
Aşk
Kâğıt Helva
Firarperest
İskender
Şemspare
Ustam ve Ben
Sakız Sardunya

Benzer Konular

Benzer yazı bulunamadı

Yazıya Ait Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın..

Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.