Günümüze kadar gelen en anlamlı ve güzel Farabi sözleri ; 12.Oca.2023 Saatinde Ünlülerden Sözler Kategorisine Admin Tarafından Yazıldı. 2651 Kez Okundu 0 Kişi Yorum Yaptı.

Günümüze kadar gelen en anlamlı ve güzel Farabi sözleri

Yorum Yapın

Farabi sözleri

Merhaba değerli kullanıcılarımız daha öncelerden ünlülerden sözler kategorisinde onlarca ünlünün sözlerinden bahsetmiştik bu gün ise sizlere gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan olan Farabinin sözlerinden bahsetmek istedik.

kısa farabi sözleri

Ünlü filozof Farabi aktif kariyerinin büyük bölümünü Bağdat'ta geçirdi ve Aristo'nun eserlerini çevirdi. Ünlü filozofa göre, 'Erdemlerin en büyüğü bilimdir.'  İşte Farabi bu ve bunun gibi birçok sözü ile insanların ufkunu açmıştır. Peki Farabi'nin en ünlü sözleri hangileridir? Haberimizde sizler için Farabi'nin en güzel sözlerini derledik..

Farabi'nin 100'ün üzerinde eseri olduğu biliniyor. Eserlerinin büyük bir kısmı mantık ve dil felsefesi ile ilgili. Ayrıca Farabi din felsefesi, metafizik, müzik, psikoloji gibi alanlarda da önemli eserler verdi. Bu eserlerinde hayata ve hayattaki iyi- kötü öğretilere yönelik birçok söz söyledi. İşte Farabi'nin en etkileyici sözleri...

Anlamlı Farabi sözleri

Sevginin kurduğu devleti adalet devam ettirir.

İnsan, bazen bir tesadüfle güzel işler yapar. Bazen de bu güzel işleri isteyerek değil, herhangi bir baskı altında yapmış olur. Böyle yapıIan işler, mutluluk getirmez.

Uzun konuşanı kısa dinlemek gerekir.

Yalancı bilge, kalp akçe gibidir.

Önce doğruyu bilmek gerekir, doğru bilinirse yanlış da bilinir. Önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz.

Erdemlerin en büyüğü bilimdir.

İyi bir insan öldüğünde ona ağlamayın. Asıl onu kaybeden topluma ağlayın.

Yalancı bilge, kalp akçe gibidir.

Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun.

Hiçbir şey kendiliğinden yok olmaz, böyle olsaydı var olmazdı.

Düşünmek ruhun kendi kendisiyle konuşmasıdır.

Hiçbir şey kendi kendinin nedeni olamaz, çünkü nedenin kendisi oluşandan öncedir.

farabi sözleri

Farabi Hakkında

Farabi kimdir?

Farabi, İslam dünyasında felsefenin kurucularından kabul edilmektedir. Tam adı, Ebu Nasr Muhammed bin Muhammed el-Farabi'dir. Ünlü filozof aynı zamanda gökbilimci, mantıkçı ve müzisyendir. Farabi'nin hayatına dair birçok rivayet bulunur.

Doğduğu yer, etnik kökeni halen tartışmalıdır. Ayrıca Farabi hakkında birçok efsane de ortaya atılır.

Bunlardan biri 70 üzerinde dil bildiği söylentisidir. Tabi Farabi hakkında güvenilir kaynaklar da bulunur. Bunlara göre 70 olmasa da Farabi'nin çok dil bildiği söylenir.

Ayrıca Farabi, mantığın, hangi dilde olursa olsun doğru bir akıl yürütme için izlenmesi gereken kuralları olduğu anlayışını benimser.

Benzer Konular

Yazıya Ait Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın..

Bu yazıya yorum yapan ilk kişi sen ol.