Türkan Şoray Kimdir ; 16.Mar.2022 Saatinde Biyografiler Kategorisine Nur Tarafından Yazıldı. 12 Kez Okundu 1 Kişi Yorum Yaptı.

Türkan Şoray Kimdir

Yorum Yapın

w

TÜRKAN ŞORAY'IN HAYATI VE FİLMLERİ

Türkan Şoray 28 haziran 1945'te İstanbul'da dünyaya gelmiştir.Memur bir ailenin kızı olan Şoray, mahallelerinde oturan Emel Yıldız'ın sayesinde Yeşilçam sinemasına ilk adımını atmıştır.  Film setinde Türker İnanoğlu tarafından farkedilen Türkan Şoray sinema hayatına Köyde bir kız sevdim filmiyle başlamıştır.

Sinemada büyük başarı yakalayan ünlü sanatçıya pek çok dizi ve film teklifi gelmiştir.  Türk sinemasının en iyi dört kadın oyuncusundan birisi olmuştur. Oynadığı rollerle hafızalara kazınan Türkan Şoray birçok ödüle layık görülmüştür. Ayrıca ünlüsanatçı kendi adını taşıyan bir ilkokula sahiptir.Türkan Şoray Dönüş, Acı Hayat, Mahpus, Selvi Boylum Al Yazmalım gibi filmlerle büyük bir başarı yakalamıştır. Öte yandan sanatçı 200'den fazla filmde rol alarak, dünyanın 'en çok film çeviren' kadın oyuncusu olmuştur. 

Aynı zamanda Türk sinemasında Sultan lakabıyla anılmıştır. Bunun yanında Şoray, sinemanın yanı sıra yönetmenlik, yazarlık ve şarkıcılık da yapmıştır. 12 Mart 2010 tarihinde ünlü sanatçı UNICEF tarafından Türkiye'nin iyi niyet büyükelçisi seçilmiştir. Türkan Şoray 1983 yılında kendisi gibi oyuncu olan Cihan Ünal'la evlendi. Bir çok filme ve başarıya imza atan Türkan Şoray'ın filmlerinden  bazıları şunlardır.

FİLMLERİ

Selvi Boylum Al Yazmalım

Dönüş

Vesikalı Yarim

Sultan

Dila Hanım

Devlerin Aşkı

Hayallerim Aşkım ve Sen

Sultan Gelin

Berdel

Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu

Mine

Gazi Kadın

Sinekli Bakkal

Yedi Kocalı Hürmüz

Kadın Değil Baş Belası 

Günahkar Kadın

Açlık

Azap

Ölü Bir Deniz

Dizileri

Aşk Yeniden – Lale
Vurgun
Altın Kızlar – İnciye 
Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam – Hatice Sultan

Tatlı Betüş – Betüş
Bir Aşk Uğruna Selma
Gözlerinde Son Gece
İkinci Bahar – Hanım
Tatlı Hayat – Sevinç

 

 

 

 

Benzer Konular

Benzer yazı bulunamadı

Yazıya Ait Yorumlarınızı Bizimle Paylaşın..

Zeytin
Estetik yaptırdığını öğrendiğim gün çok şaşırmıştım ama gözlerinin güzelliği hepsine bedel smile smiley